Koniecznie zobacz!

Prev Next

Jak otworzyć warsztat samochodowy

18-03-2014 Hits:13654 Pomysl na biznes Super User

Jak otworzyć warsztat samochodowy

        Jeżeli jesteś osobą, której dłubanie w silnikach samochodowych i smar na rękach sprawia przyjemność to może warto zastanowić się nad własnym warsztatem samochodowym. Jeżeli potrafisz naprawić inne pojazdy niż tylko...

Read more

Jak otworzyć lombard

18-03-2014 Hits:51411 Pomysl na biznes Super User

Jak otworzyć lombard

  .

Read more

Jak założyć pizzerie

18-03-2014 Hits:50650 Pomysl na biznes Super User

Jak założyć pizzerie

  .

Read more

Jak otworzyć siłownię

18-03-2014 Hits:4845 Pomysl na biznes Super User

Jak otworzyć siłownię

Biznes pozwalający nam na pełną swobodę w działaniu, gdyż nie potrzebujemy pozwoleń, które mogą nas ograniczać. Najlepszym atutem jest odpowiedni dobór instruktorów. Im większa renoma tym większe zainteresowanie klientów.   Przy założeniu...

Read more

Jak otworzyć agencję ubezpieczeniową

18-03-2014 Hits:34487 Pomysl na biznes Super User

Jak otworzyć agencję ubezpieczeniową

      Własna agencja ubezpieczeniowa jest szansą na dobry biznes, dlatego działalność ubezpieczeniowa wciąż zyskuje na popularności. Zwykle małe agencje świadczą usługi pośrednictwa dla kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej agencje działają w formie...

Read more

Jak założyć fundację

Założenie własnej fundacji dużo frajdy, trochę przywilejów i niestety całą masę obowiązków. Poważnie się zastanów, czy jesteś na to gotów? Koniecznie musisz znać się na temacie, którym fundacja będzie się zajmować. Musisz wiedzieć, co chcesz robić i mieć w tym doświadczenie.

 

 

Jeśli zdecydowałeś się na założenie fundacji musisz liczyć się z kosztami związanymi z rejestracją oraz przekazaniem min. 2 000 zł na fundusz założycielski. W przypadku fundacji z działalnością gospodarczą kwota ta wynosi 3 000 zł. Nie należy zbytnio przejmować się wysokością tej kwoty, ponieważ będzie ona służyć realizacji celów fundacji.

 

Co z kosztem rejestracji? 

Rejestracja w KRS 250 zł ( z działalnością gospodarczą 600zł)
Podpisanie aktu założycielskiego u notariusza, wzory podpisów ok 220 zł
Wyrób pieczątek ok. 120 zł

 

Do kosztów działalności należy zaliczyć:

Obsługę księgową ok. 370 zł z VAT miesięcznie
Obsługę konta bankowego Warto przejrzeć oferty i poszukać banku, który zaoferuje bezpłatne konto dla fundacji.
Wynajem lokalu

Aby uniknąć tego kosztu fundację możesz zarejestrować u siebie w mieszkaniu.

Projekt i wydruk wizytówek 125 zł za 500 szt.
Zakup materiałów i urządzeń biurowych

ok. 500 zł (początkowo możesz korzystać z domowej drukarki)

Utrzymanie domeny i strony internetowej ok. 50 zł rocznie

 

Istnieje możliwość zwolnienia z opłat rejestracyjnych w KRS, lecz znacznie to przedłuża czas oczekiwania na rejestrację, a sądy prawie nigdy nie wyrażają na to zgody. Dlatego nie warto zawracać sobie głowy tą opcją.

 

Dokumenty niezbędne do założenia fundacji można podzielić na cztery kategorie.

Od notariusza Własne dokumenty Druki urzędowe Inne dokumenty
 Akt notarialny powołujący fundację  Uchwała o przyjęciu statutu (podpisana przez fundatorów)  KRS-W20 (podstawowe dane dot. fundacji)  umowa użyczenia (lub najmu) lokalu, będącego siedzibą fundacji
 Wzór podpisu osób upoważnionych do reprezentacji (w zależności od treści statutu może to być prezes lub nawet cały zarząd fundacji)  Statut w 3 egzemplarzach (dla sądu, starosty oraz ministerstwa; na każdej stronie parafowany przez fundatorów a na końcu podpisany)  KRS-WK (organy fundacji, np. zarząd i rada fundacji, maks. po dwie osoby na jednym formularzu)  
   Uchwała o powołaniu zarządu, rady fundacji (jeśli jest)  KRS-WM (zgłoszenie przedmiotu działalności gospodarczej)   
     NIP-2 (zgłoszenie do Urzędu Skarbowego)  
     RG-1 (zgłoszenie do Głównego Urzędu Statystycznego)  

 

O ile nie popełniłeś błędu przy wypełnianiu powyższych dokumentów, to sąd powinien zarejestrować fundację w ciągu 2 tygodni. Często jednak okazuje się, że są jakieś braki lub błędy np. niespójności w statucie. Dobrze jest sprawdzić dokumenty w obecności znajomego prawnika.

 

Jeśli będziesz dzwonił do biura podawczego KRS z zapytaniem o proces rejestracji możesz przyśpieszyć proces rejestracji. Możesz w ten sposób dowiedzieć się o błędach w dokumentach zanim przyjdzie list z sądu.

 

Możesz także do dokumentów rejestracyjnych dołączyć wniosek o rozpatrzenie sprawy poza kolejnością. Należy wtedy podać ważne i sensowne argumenty.

 

Gdy fundacja nareszcie zostanie zarejestrowana, otrzymasz postanowienie z sądu w tej sprawie wraz z nr KRS fundacji. Fundację uznaje się za powołaną jednak do swobodnej działalności potrzebujesz nr NIP i REGON. W tym celu należy udać się do Urzędu Skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Dopiero wtedy możesz założyć konto bankowe, wynająć księgowa i zacząć działalność fundacji.